Filmowe Wieczory Architektoniczne
Po co nam
architekci?
Czy architekci mogą pomóc w budowaniu społeczeństwa przyszłości? Film, pomyślany jako wirtualny dialog i muzyczna podróż, bada ideę zrównoważonego projektowania. Oczami Antonio Citterio, znanego włoskiego projektanta oraz Patricii Viel, współzałożycielki mediolańskiej pracowni architektonicznej ACPV, obserwujemy holistyczną wizję architektury jutra, opartej na rozejmie między naturą a urbanizacją. Słuchamy znanych osobowości ze świata mody, sztuki i dizajnu, takich jak Anna Zegna, Massimo De Carlo, Francesco Bonami, Rolf Fehlbaum czy Deyan Sudjic, Obserwujemy dzieła architektury zaprojektowane przez renomowane ACPV.
Nieskończoność według Floriana
"Układ słoneczny w stosunku do nieskończoności jest jak jeden podzielone przez nieskończoność. Matematyka podpowiada nam wynik – jest nim zero”. Na początku filmu słowa te wypowiada Florian Yuriev – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa. Florian to ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe. Poznajemy go, gdy z grupą entuzjastów walczył o przyszłość swojego spodka, jednej z architektonicznych ikon Kijowa.
Aalto – z
miłości do architektury
Dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto. Jak sam mawiał, geniusz nigdy nie powstaje w pojedynkę. Film przedstawia więc kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy, również architektki, Aino. Poznajemy tajniki ich wspólnej twórczości i wpływ, jaki wywarła ona na całym świecie. Odwiedzamy kultowe budynki, w tym bibliotekę w Rosji, akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne sprawiają, że w filmie możemy zobaczyć wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura harmonijnie łącząca człowieka z naturą.
BAUHAUS SPIRIT
Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami otwiera się przed nami, jednocześnie zadając tak ważne w dzisiejszych czasach pytania: jak chcemy żyć i w którą stronę zmierzamy?
MARZYCIELKI MIAST
Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat! Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem.Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.
Big Time -
wielka architektura
Intymny portret jednego z najwybitniejszych architektów na świecie. Dokument prezentuje jego walkę o uczynienie świata lepszym miejscem do życia. Według The Wall Street Journal Bjarke Ingels “szybko stał się jedną z największych gwiazd w świecie projektowania”. Jego nazwisko pojawiło się niedawno na liście 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi według magazynu Time. Dokument podąża za światowej sławy architektem przez okres 6 lat, podczas gdy on stara się ukończyć największe projekty takie jak nowojorski wieżowiec W57 czy World Trade Center 2