Wieczory architektoniczne 2017

Goście specjalni 2017

Zalewski Architecture Group – pracownia architektoniczna założona przez Krzysztofa Zalewskiego w 2005 roku, która realizuje nieszablonowe projekty architektoniczne, urbanistyczne, działa na polu designu i teorii architektonicznej. Laureaci ponad 20 nagród i wyróżnień architektonicznych. Ostatnio nagrodzeni Eurobuild Awards in Architecture 2016 za rewitalizację AQUARIUM KOMPLEKS BIUROWY W GLIWICACH.

Piotr Kuczia – architekt działający w Polsce i Niemczech, od lat specjalizujący się w dziedzinie budownictwa zrównoważonego i solarnego.

Projektant domu ekologicznego nad Jeziorem Łąckim koło Pszczyny. Laureat ponad 50 indywidualnych i zespołowych nagród w Polsce i za granicą. Jego projekty były obszernie publikowane w ponad czterdziestu książkach i setkach czasopism na całym świecie. Autor wydanej w Niemczech monografii “Educating Buidlings”.

W swoich projektach zwraca szczególną uwagę na zespolenie estetyki z racjonalnością i oszczędnością rozwiązań. Energooszczędność, wykorzystanie energii słonecznej i niskie koszty eksploatacji nie stanowią dla niego celu samego w sobie. Najważniejsze miejsce zawsze zajmuje człowiek – przyszły mieszkaniec: jego oczekiwania, preferencje, upodobania lub przyzwyczajenia. Celem jest uzyskanie indywidualnego budynku, który w optymalny sposób spełni wymagania użytkowników i będzie odpowiadał „duchowi” miejsca.

Tomasz Konior z pracowni Konior Studio architekt i urbanista. Założyciel, właściciel i główny architekt w Konior Studio.

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1994). Studia podyplomowe z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej. Praktyka projektowa na FH w Trewirze. Uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia, m.in: Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2014),Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji (2015), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury za projekt i realizację NOSPR-u w Katowicach (2014), Cezar Śląskiego Biznesu (2013), Śląska Nagroda Jakości (2014), Medal Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach (2007), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów ‚Leonardo’ (2007).

Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Izby Architektów RP. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy ZG SARP. Członek i współzałożyciel Instytutu Współczesnego Miasta. Członek Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura. Członek fundacji Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim. Członek stowarzyszenia LIBRA w Katowicach. Pasjonat miasta i muzyki klasycznej.

Bogusław Barnaś – ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXBstudio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, Anglii oraz Szkocji, pracując m.in. w Londynie u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie, pracowni Make Architects czy krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

Doświadczenie zawodowe Barnasia obejmuje prace nad projektami o różnej skali, od domów jednorodzinnych jak np. Dom Eko, Dom Polski, Dom Artysty po budynki takie jak The Walbrook (Foster + Partners) – zrealizowany budynek biurowo-handlowy zlokalizowany w centrum Londyńskiego City, ESPRIT edc Headquarters (Make Architects) – wyłoniony w konkursie międzynarodowym jako zwycięski projekt siedziby głównej niemieckiego koncernu odzieżowego w Ratingen, , Pier One (Make Architects) – energooszczędny budynek biurowo-usługowy zlokalizowany w portowej dzielnicy Edynburga, Muzeum Historii Polski (Ingarden & Ewy Architekci przy współpracy z Arata Isozaki, Japonia) – międzynarodowy konkurs architektoniczny pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów – UIA, Bayer Aspirin (Ingarden & Ewy Architekci przy współpracy z AiB Agiplan Integrale Bauplanung, Niemcy) – koncepcja wielobranżowa rozbudowy siedziby firmy Bayer, zlokalizowanej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich.

Jakub Szczęsny – ur. w 1973, absolwent WAPW, studiował też na ETSAB w Barcelonie i w Szkole Architektury Paris-la-Defense.Jest pierwszym Polakiem, którego praca, Dom Kereta, znalazła się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.Interesuje go codzienność człowieka i poszukiwanie rzeczy frapujących w banalności. Pociąga go zwłaszcza mała skala: chętnie projektuje domy jednorodzinne, chaty w dżungli i samotnie w górach. Coraz częściej, wzorem Bernarda Rudofsky’ego, enfant terrible architektury modernistycznej pierwszej połowy XX wieku, projektuje ubrania, torby i meble. Dorastał w rodzinie architektów i artystów, dlatego nie uznaje twardych podziałów pomiędzy pragmatycznym projektowaniem różnej skali przestrzeni a ekspresją artystyczną. Lubi wyzwania i przygody, dlatego zdarza mu się mieszkać we własnych instalacjach na dachach domów w Sao Paulo, projektować eksperymentalne kurniki w Saint Louis lub w niedzielne poranki namawiać mieszkańców wrocławskiego Trójkąta Bermudzkiego do wchodzenia z lornetką w ręku na pięcio- metrową drabinę własnego pomysłu. Od 2013 roku zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem systemu domów energooszczędnych Simple House dla polskiej klasy średniej. Równolegle wydaje książki w Brazylii (“How Polish do you feel today?”) i pojawia się w programach telewizyjnych o architekturze (ostatnio w serii “Polska dobrze zaprojektowana”). Po latach współtworzenia kolektywu Centrala w 2016 roku otworzył swoją autorską pracownię SZCZ w podwórku obok własnego mieszkania, żeby chodząc do pracy na piechotę nie emitować dwutlenku węgla. Ma kochającą rodzinę, która wybacza mu nagłe zniknięcia w brazylijskiej dżungli.

Robert Konieczny – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

W 2016 roku projekt Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie został uznany Najlepszym Budynkiem Świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Nagroda ta pierwszy raz w historii trafiła do Polski. Ten sam projekt zdobył również w 2016 roku pierwszą nagrodę uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space przyznawanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).

Najnowszym wyróżnieniem dla Roberta Koniecznego jest tytuł Najlepszego Domu Świata dla Arki Koniecznego w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design 2017.

Konieczny był dziesięciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.

Jego realizacje znalazły się w najważniejszych publikacjach, w tym m.in. dwukrotnie w „The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture” i serii książek wydawnictwa Tashen. W książce „European Architecture since 1890” światowej sławy krytyka – Hansa Ibelingsa, biuro KWK Promes zostało zaliczone do nurtu konceptualistów i wymienione jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.