Wieczory architektoniczne 2018
Goście specjalni
Autorskie biuro projektowe założone w 2006 roku przez Jana Karpiela Bułeckę juniora i Marcina Steindla realizuje projekty w formule „projektuj i buduj”. Potomkowie Wincentego Witosa i Józefa Bachledy-Curusia, Karpiel i Steindel odtwarzają tradycje zabudowy wsi podhalańskiej we współczesnej architekturze, uchodząc za następców tzw. stylu zakopiańskiego. Mimo to nie bali się podjąć współpracę z prowokatorką Zahą Hadid przy projekcie futurystycznej willi w Zakopanem. Ich domy na podtatrzańskich wierchach charakteryzują się nowoczesnością, powściągliwością detalu i wrażliwością na kontekst miejsca. W 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award za projekt “Domu w Tatrach” uznanego przez Izbę Lordów za najlepszy dom jednorodzinny w Polsce. W tym samym roku otrzymali główną nagrodę Izb Architektów i Inżynierów Budownictwa za budynek “Domu w Tarnowie”. Celem ich działań jest popularyzacja architektury regionu poza granicami kraju.
OVO Grąbczewscy Architekci – pracownia architektoniczna założona przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich w 2002 roku. Laureaci ponad 50 nagród, wyróżnień i nominacji w konkursach i przeglądach architektonicznych, w tym nagrody Roku SARP dla najlepszych budynków zrealizowanych w Polsce w 2006 i 2016 roku, nagrody Polski Cement w architekturze w 2007 roku, nagrody Europe 40 under 40 2009, nagrody Sportowy Obiekt Roku 2011, finaliści nagrody Życie w Architekturze w 2012 i 2015 roku, nominowani do nagrody Miesa van der Rohe 2017.
Do najważniejszych budynków zrealizowanych przez OVO należą Muzeum Ognia w Żorach, Centrum Administracyjne w Wielkiej Wsi, Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie (wraz z Goczołowie Architekci), Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu (wraz z Konior Studio), ośrodki zdrowia w Gierałtowicach i Przyszowicach.
Ważniejsze projekty pracowni: Wydział Prawa UWr, Ratusz w Siechnicach, przebudowa Domu Handlowego Renoma, Hala Sportowa w Bytomiu, Apartamentowce Thespian i Kurkowa 14, i Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, zespoły biurowe: Silver Tower Center, Green Day i Green Towers, Dubois 41, Szkoła Muzyczna we Wrocławiu.
Ważniejsze osiągnięcia: Nagroda ‘Życie w Architekturze’ w kat. Przestrzeń publiczna 2012, Nominacja do Nagrody architektonicznej Polityki 2012, Złoty Medal Biennale Leonardo 2009, trzykrotny finał World Architecture Festival, nominacja i shortlisted w Mies van der Rohe Award 2011 i 2013, budynek roku SARP 2003 i 2010, trzykrotnie laureat ‘Piękny Wrocław’, dwukrotnie Grand Prix DoFA, trzykrotnie Dolnośląska Budowa Roku, laureat konkursu Profesjonalista Forbes’a i Honorowej Nagrody SARP oddział Wrocław;
Jeden z inicjatorów i organizatorów projektu modelowego osiedla mieszkaniowego ‚Nowe Żerniki’ i kurator odpowiedzialny za architekturę w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Ultra Architects – poznańskie biuro projektowe, założone w 2004 roku przez Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego, absolwentów WBIŚiA Politechniki Poznańskiej.
“Nie jest ważne ile ton betonu zużyjesz w życiu, ważne jest jak”
Ta sentencja wypowiedziana na wykładzie przez nieżyjącego już Jana Kaplickiego jest mottem które przyświeca działalności biura Ultra Architects. Nasze projekty wynikają z starannej analizy kontekstu przestrzennego, funkcjonalnego, kulturowego, potrzeb klienta. Duże znaczenie mają też dla nas uwarunkowania ekonomiczne inwestycji. Projektujemy obiekty o różnej skali, od przedmiotów, przez wnętrza, domy, biurowce, do założeń urbanistycznych.
Projektujemy przede wszystkim przestrzeń, i to ona stanowi o urodzie formy. Chcemy żeby nasza architektura wywoływała emocje. Jesteśmy zespołem młodych zgranych osób, lecz o sporym doświadczeniu.
Podczas procesu projektowego i realizacyjnego współpracujemy z renomowanymi pracowniami branżowymi z całej Polski, co pozwala na sprawne realizowanie obiektów w całym kraju.
Biuro zostało złożone w 2004 roku w Poznaniu przez architektów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego. W 2009 roku pracownia znalazła się w gronie 40 laureatów nagrody „Europen 40 Under 40″, nagrody przyznawanej najlepiej zapowiadającym się młodym europejskim architektom.
Robert Konieczny – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New
Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.
W 2016 roku projekt Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie został uznany Najlepszym Budynkiem Świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Nagroda ta pierwszy raz w historii trafiła do Polski. Ten sam projekt zdobył również w 2016 roku pierwszą nagrodę uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space przyznawanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).
Najnowszym wyróżnieniem dla Roberta Koniecznego jest tytuł Najlepszego Domu Świata dla Arki Koniecznego w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design 2017.Konieczny był dziesięciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.
Jego realizacje znalazły się w najważniejszych publikacjach, w tym m.in. dwukrotnie w „The Phaidon Atlas of Con
temporary World Architecture” i serii książek wydawnictwa Tashen.
Piotr Śmierzewski – architekt i wykładowca akademicki, współzałożyciel biura HS99 oraz właściciel autorskiej pracowni ANALOG, współautor m. in. Zakrystii Podziemnej oraz budynku ZW109 w Koszalinie, a także CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) w Katowicach, laureat Building Of The Year Award, Grand Prix Życie w Architekturze oraz Grand Prix Brick Award 2015 w edycji polskiej.
Piotr Smierzewski ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Szkołę Architektury na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie. W latach 1994-2000 pracował na Wydziale Architektury TU Darmstadt w katedrze prowadzonej przez Prof. B. Jakubeit oraz Prof. D. Eberle. W latach 2013-2017 wykładał na Politechnice Koszalińskiej.
Piotr Śmierzewski pracował w Niemczech w latach 1992-1999 gdzie prowadził swoje własne biuro Piotr Smierzewski Freier Architekt w Karlsruhe. W roku 1999 wspólnie z Dariuszem Hermanem założył pracownię HS99 Herman i Śmierzewski a od 2016 prowadzi autorską pracownię architektury ANALOG.
ANALOG to pracownia zajmująca się urbanistyką, architekturą i projektami wnętrz. Biuro używa typologii i tradycyjnych technik konstrukcyjnych, by tworzyć znaczącą architekturę tła. Duże znaczenie ma dla pracowni kontektst miejsca i dobra znajomość teorii architektury, co pozwala na wydobycie z projektu jego istotę i znaczenie.
Więcej informacji o pracowni można znaleźć na stronie internetowej: www.analog-architecture.com.
Jakub Szczęsny – ur. w 1973, absolwent WAPW, studiował też na ETSAB w Barcelonie i w Szkole Architektury Paris-la-Defense.Jest pierwszym Polakiem, którego praca, Dom Kereta, znalazła się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.Interesuje go codzienność człowieka i poszukiwanie rzeczy frapujących w banalności. Pociąga go zwłaszcza mała skala: chętnie projektuje domy jednorodzinne, chaty w dżungli i samotnie w górach.
Główny projektant SIMPLE HOUSE, architekt, wykładowca akademicki i popularyzator architektury. Laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Pierwszy polski twórca, którego projekt – Dom Kereta włączono do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).
W 2013 roku obronił tytuł doktorski na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Od 2012 roku prowadzi programy o architekturze w TVP1 i na kanale Domo+.
Jest jednym z założycieli Grupy Projektowej Centrala, a od 2016 prowadzi własne biuro SZCZ Jakub Szczęsny www.szcz.com.pl
Ewa Kuryłowicz – prof. dr hab. inż. architekt. Generalny Projektant pracowni od r. 2011, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates; Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture, Iowa State University, Ames, Iowa, USA. Doktorat WAPW 1982, Habilitacja WAPW 1997, Profesor tytularny od 2014 r.
Laureatka konkursów architektonicznych (z zespołami Kuryłowicz & Associates).
Od 2011 generalny projektant pracowni zrealizowanych bądź realizowanych obecnie obiektów autorstwa K&A, m.in: Narodowe Forum Muzyki, Wrocław (2015), Galeria Warmińska w Olsztynie(2014), Stadion miejski w Białymstoku (2014), Budynek Wydziałów Językowych UW przy ul Dobrej (I Etap zrealizowany w 2012), przed 2011 jako główny projektant prowadzący w K&A m.in.: dom własny w Kazimierzu Dolnym (2006), Hotel Marriott Courtyard na lotnisku Okęcie w Warszawie (2003), rezydencje prywatne, w tym Rezydencja Ambasadora Korei Płd. w Aninie k/Warszawy (1998) i inne.
Sędzia SARP, juror w konkursach międzynarodowych i krajowych, Dyrektor PR Międzynarodowej Unii Architektów UIA „Spiritual Places” w latach 2000-2008; członek Izby Architektów RP. Ekspert Architects’ Council of Europe ACE ds. projektowania uniwersalnego w latach 2005-2008
Autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym” I wyd. CEBRON, Warszawa, 1996, II wyd. Integracja, Warszawa 2005; współautorka (ze Stefanem Kuryłowiczem „Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, Architektura, wolność”, Trygon 2010 ) autorka innych publikacji, m.in. rozdziału w monografii „Architektura jako przedmiot badań” p. red. B. Jałowieckiego, Scholar, Warszawa 2008; licznych artykułów w miesięcznikach „Architektura-Murator”, „Architektura & Business” i innych, inicjatorka serii wydawniczej Biblioteka Architekta wydawnictwa Murator, autorka szeregu artykułów i wystąpień konferencyjnych w kraju i za granicą.
Przewodnicząca Rady Fundacji im .Stefana Kuryłowicza.