FILMOWE WIECZORY ARCHITEKTONICZNE 2020

IDEA SPOTKAŃ

 

Filmowe Wieczory architektoniczne to spotkania, które łączą świat kina, architektury i designu.

Uczestnicy wieczornych eventów architekci i projektanci wnętrz będą mieli okazję zobaczyć film Bauhaus Spirit, a po seansie w miłej atmosferze, przy lampce wina porozmawiać o filmie i nowościach, które przygotowali dla nich PARTNERZY wydarzenia. Na architektów czekają również małe upominki.

Spotkania zorganizowane będą dzięki naszym Partnerom – firmom, które cenią nie tylko dobrą architekturę i design ale też dobry film.

O FILMIE BAUHAUS SPIRIT

 

Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami otwiera się przed nami, jednocześnie zadając tak ważne w dzisiejszych czasach pytania: jak chcemy żyć i w którą stronę zmierzamy?

„Czy chodzi nam o projektowanie otoczenia, czy może o zaprojektowanie świata na nowo?”, pyta na początku filmu „Duch Bauhausu” Xanti Schawinsky, artysta związany z tytułową szkołą. Rozwijając wątki zawarte w filmie, przyjrzymy się społeczno-politycznej misji Bauhausu: od jego początków nawiązujących do ideałów ekspresjonizmu i tradycji średniowiecznych cechów, po późniejsze poszukiwania dążące do odnowy edukacji, architektury i dizajnu. W kontekście przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania ruchu, zastanowimy się, w jaki sposób można opowiadać o XX-wiecznej awangardzie, by nie stała się zamkniętym rozdziałem historii, a nadal ujawniała swój rewolucyjny potencjał”

 

SPOTKANIA ODBĘDĄ SIĘ:

 

BIAŁYSTOK / GDAŃSK / KATOWICE / KRAKÓW / ŁÓDŹ / POZNAŃ / WARSZAWA / WROCŁAW / 

O FILMIE